Azalea Festival Pet Fest Results

Azalea Festival Pet Show ~ March 5, 2011
Announcer: Joe Hall
Judges:
Courtney Prevatt - Certified Vet Technician with Lake Area Animal Hospital
Denean Sellars - Local Business Owner, Trainer & Handler of Registered Therapy Dog

Classes

Class 1 Best Costume Class of 6
1st Place - #48 -- Clyde, Beagle
2nd Place - #45 -- Savannah, English Bulldog
3rd Place - #29 -- Ted E Bear, Shih Tzu

Class 2 Best Trick Class of 7
1st Place - #32 -- Sophie, Poodle (v. Toy)
2nd Place - #25 -- Baby, Mixed (Crosses Unknown)
3rd Place - #48 -- Clyde, Beagle

Class 3 Most Obedient Class of 11
1st Place - #54 -- Rufus, Cocker Spaniel X Poodle
2nd Place - #26 -- Cody, German Shepherd Dog Mix (Adopted from HSNF)
3rd Place - #40 -- Mindi, Shetland Sheepdog

Class 4 Most Beautiful Class of 26
1st Place - #46 -- Flynn, Greyhound
2nd Place - #50 -- Trixie, American Pitbull Terrier
3rd Place - #42 -- Bridgette, German Shepherd Dog (Adopted from HSNF)

Class 5 Most Unusual / Exotic Class of 7
1st Place - #36 -- Mocha Latte, Boykin Spaniel
2nd Place - #52 -- Robbie, Boxer X (Adopted from HSNF)
3rd Place - #46 -- Flynn, Greyhound

Class 6 Pet / Owner Look Alike Class of 6
1st Place - #28 -- Muffin, Shih Tzu (Adopted from HSNF)
2nd Place - #34 -- Max, Samoyed
3rd Place - #51 -- Starfire, Chihuahua Mix (Adopted from Putnam Co. Animal Control)

Class 7 Most Appearance Challenged Class of 4
1st Place - #52 -- Robbie, Boxer X (Adopted from HSNF)
2nd Place - #46 -- Flynn, Greyhound
3rd Place - #50 -- Trixie, American Pitbull Terrier

Class 8 Largest Class of 4
1st Place - #47 -- Jade, German Shepherd Dog
2nd Place - #46-- Flynn, Greyhound
3rd Place - #26 -- Cody, German Shepherd Dog X (Adopted from HSNF)

Class 9 Smallest Class of 8
1st Place - #27 -- Bitty, Chihuahua X Dachshund
2nd Place - #30 -- Honey, Chihuahua
3rd Place - #51 -- Starfire, Chihuahua Mix (Adopted from Putnam Co. Animal Control)

Class 10 Wiggliest Tail End Class of 7
1st Place - #29 -- Ted E Bear, Shih Tzu
2nd Place - #51 -- Starfire, Chihuahua Mix (Adopted from Putnam Co. Animal Control)
3rd Place - #32 -- Sophie, Poodle (v. Toy)

Class 11 Best Kisser Class of 10
1st Place - #52 -- Robbie, Boxer X (Adopted from HSNF)
2nd Place - #26 -- Cody, German Shepherd Dog X (Adopted from HSNF)
3rd Place - #37 -- Crystal, Labrador Retriever X

Class Winners:
1st Place: Gold Medal on neck ribbon
2nd Place: Silver Medal on neck ribbon
3rd Place: Bronze Medal on neck ribbon

Best In Show 1st Place Winners from Class 1 - 11
#32 -- Sophie, Poodle (v. Toy)

1st Runnerup - #48 -- Clyde, Beagle

3rd Placement - #29 -- Ted E Bear, Shih Tzu

Best in Show received a Trophy donated by Sunshine Trophies & Awards, Inc. (N Hwy 17, Palatka) and
Canine Basic Annual Package
* exam
*core vaccines(rabie,dhlpp,bordetella)
*heartworm testing
*intestinal parasite testing
Donated by Lake Area Veterinary Hospital (Melrose & Hawthorne)

1st Runnerup received a Canine Bath & Brush
*nail trim
*ears cleaned
*hydrosurge bath
*anal gland expressed
*blueberry facial
*deep condtioning treatment
Donated by Lake Area Animal Hospital Grooming Salon & Spa (State Road 21, Melrose)

3rd Place Announced / 4th Place and Beyond Not Announced
We feel all pets making their way to the finals are winners and so each received a gift of treats and a toy.

People's Choice
Winner: #35 -- Molly, Samoyed

Trophy to winner was donated by Sunshine Trophies & Awards, Inc. (N Hwy 17, Palatka)

Kids' Coloring Contest
2 sections.

12:30
1st Place - Shelby C.
Received an Art Kit full of supplies and a 1st Place Ribbon
2nd Place - Alyssa M.
Received a Ribbon.
3rd Place - Tie, Aisha S. and Noah H.
Received a Ribbon

2:30
1st Place - Mara A.
Received a Stuffed to Color Dog with washable markers and a 1st Place Ribbon.

All 19 contestants did a wonderful job and even those that did not place in the top spots received a Ribbon.

Prizes and Ribbons donated by Karl's Kids Program, Inc.

Pet Photo Contest ~ March 5, 2011
1st Place: Dolly, Yorkshire Terrier and Shih Tzu
2nd Place: Paddy, Samoyed
3rd Place: Beezer, Pomeranian

1st Place Winner received a Trophy and Ribbon donated by Karl's Kids Program, Inc.
2nd Place and 3rd Place Winners received a Ribbon donated by Karl's Kids Program, Inc.

Information & Help Tent set up by Karl's Kids Program, Inc. and Humane Animal Education & Services. Besides information on animal activities the following was offerend:
* Registration for Pet Photo Contest, Azalea Festival Pet Show, Azalea Festival Pet Beauty Pageant.
* Kids' Coloring Contest sponsored by Karl's Kids Program.
* Raffle Tickets - free to all contestants
* Voting for People's Choice - open for all contestants in the Azalea Festival Pet Show.
* Bowl of Snacks available for all canine pets both contestants and with owners watching the pageant donated by Country Feed & General Store (Reid Street, Palatka).
*Doggy Comfort Station put up by Humane Animal Education & Services.
Marked off ring near Bell Tower. Bottles of water, disposable bowls, and doggy cleanup supplies.

Raffle prizes: Food, Treats, and Tie-out
Donated by Country Feed & General Store (Reid Street, Palatka).

Azalea Festival Pet Beauty Pageant ~ March 6, 2011
Announcer: Joe Hall
Judges:
Megan Engelhorn - Certified Groomer with Lake Area Animal Hospital Grooming Salon & Spa (State Road 21, Melrose)
Karen Hall - CNMT, LMT, BP, Wholistic Balancing; Owner & Trainer Equine Showing; Advisory Committee for Humane Animal Education & Services
Denean Sellars - Local Business Owner, Trainer & Handler of Registered Therapy Dog

Ms. and Mr. HSNF were chosen based on a point system awarded through participation in four classes and four special awards.

Ms. HSNF -- Starfire
Chihuahua Mix
"One man's trash is another man's treasure"
Starfire was found here in Putnam Co. in a trash can with the lid on. She was taken to the County Shelter and rescued by local family. Starfire is a spayed female.

Mr. HSNF -- Beezer
Pomeranian
Beezer may look like a regal beautiful ball of fur but he is also a prince inside. He lives lovingly with 3 cats all of which were adopted from HSNF, 1 current foster dog, and 1 elderly family companion dog. Beezer is AKC registered and neutered.

A Note from AS2000: Being spayed or neutered was not a question listed on the applications for any animal activities nor were judges aware if pets were S/N.

Classes

Class 1 Most Photogenic
1st Place - Bridgette, German Shepherd Dog (Adopted from HSNF)
2nd Place - Max, Samoyed
3rd Place - Starfire, Chihuahua Mix (Adopted from Putnam Co. Animal Control)

Class 2 Fashion Diva / Divo
1st Place - Beezer, Pomeranian
2nd Place - Molly, Samoyed
3rd Place - Wyatt, Pug

Class 3 Talent (Tricks or Obedience)
1st Place - Robbie, Boxer Mix (Adopted from HSNF)
2nd Place - Starfire, Chihuahua Mix (Adopted from Putnam Co. Animal Control)
3rd Place - Beezer, Pomeranian

Class 4 Runway Walk
1st Place - Beezer, Pomeranian
2nd Place - Robbie, Boxer Mix (Adopted from HSNF)
3rd Place - Kacee, Beagle

Special Awards
Cutest Face - Sadie, Shih Tzu
Most Beautiful Eyes - Bridgette, German Shepherd Dog (Adopted from HSNF)
Best Groomed - Wyatt, Pug
Best Behaved - Beezer, Pomeranian

Ms. HSNF and Mr. HSNF both received:
Trophies donated by Sunshine Trophies & Awards, Inc. (N Hwy 17, Palatka)
Full Bath and Grooming w/Spa Treament donated by Lake Area Animal Hospital Grooming Salon & Spa (State Road 21, Melrose)

Class Winners:
1st Place: Gold Medal on neck ribbon
2nd Place: Silver Medal on neck ribbon
3rd Place: Bronze Medal on neck ribbon

All 1st Place Winners in the four classes received a Nail Care coupon from Lake Area Animal Hospital Grooming Salon & Spa (State Road 21, Melrose)

Winners in Special Awards: Framed Certificate donated by Karl's Kids Program, Inc. Frames were given at Show, Certificates will be mailed so that pet's name is printed on them.

Drawing: Nail Care coupon from Lake Area Animal Hospital Grooming Salon & Spa (State Road 21, Melrose)

Bowl of Snacks available for all canine pets both contestants and with owners watching the pageant donated by Country Feed & General Store (Reid Street, Palatka).